İonic Framework Başlarken #1

İonic Framework Başlarken #1

Mobil cihazların çeşitliliği ve farklı işletim sistemlerinin bulunması yazlımcıları farklı çözümler arayışına yönlendirdi.Native uygulamalar her platform için ayrı ayır yazılması gerktiğinden zamanla her platformda çalıştırılabilen HTML5 ve Javascript gibi dillerin desteğiyle hibrit(hybrit) uygulamalar ortaya çıktı.

İonic Framework,açık kaynak kodlu hibrit mobil uygulamalar geliştirmek için yazılımcılara sunulan framweorktür.Tek bir kod ile Android,ios,Windows Mobile ve BlackBerry gibi tüm platformlarda çalışabilen uygulama yazmanızı sağlar.İonic Framework sayesinde native uygulama kadar hızlı uygulamalar geliştirebilirsiniz. İonic Framework AngularJs,Cordova,Html ve Css kullanarak uygulama geliştirmenizi sağlar.
 
İonic Framework Nasıl Kurulur?
 
İonic Framework geliştirmeye başlamadan önce bilgisayarınza Node.js kurmanız gerekiyor. İonic ile geliştirdiğiniz uygulamaları bilgisayarın tarayıcısında kolaylıkla ön izleme yapabilirsiniz.Projenizi mobil uygulamaya çevirmek için ve bir emülatörde  görmek için ise Android SDK veya Xcode pogramlarını kurmanız gerekiyor.
Bilgisayarımıza Node.js kurduktan sonra İonic Frameworku kurmak için komut ekranını açıp aşağıdaki komutu yazıyoruz.
 
      
    npm install -g cordova ionic
   
 
Kurulumu başarıyla tamamladıktan sonra projemizi oluşturabiliriz.Bunun için;
 
  
   ionic start projeninAdi sidemenu
  
 
komutunu yazıyoruz. Bu komutla soldan açılır menü şeklinde bir projw oluşacaktır.İstersek tab menü şeklinde yada boş bir sayfa şeklindede proje oluşturabiliriz.Bunun için
 
  
   ionic start projeninAdi tabs
  
yada
  
   ionic start projeninAdi blank
  
 
Projemizi web tarayıcıda görüp test etmek için önce projemize giriyoruz ve ioinc serve komutunu çalıştıryoruz
 
  
   cd projeninAdi 
   ionic serve
  
 
Projeyi web tarayıcıda değilde daha gerçekci bir emülatörde çalıştırmak için uygulamamıza uygun platform eklememiz gerekiyor.
 
  
   ionic platform add android 
   ionic build android 
   ionic emulate android